Yozlaşmamış Kedi
Terry Pratchett'in yazıp, Gray Jolliffe'nin resimlediği eğlenceli kitap Yozlaşmamış Kedi İthaki Yayınlarından yayınlanmış. Tesadüfen çarşamba günü kitabı edindim ve perşembe günü bir anda kitabı bitiri verdiğimi fark ettim.Gördüğünüz gibi kitabın yazılış amacı belli. Kendi kendinize gelin güvey olup kitaba farklı amaçlar ölçüp biçmeyin, boş yere yorulmayın diye Terry Pratchett size durumu belirtmiş.

Yozlaşmamış kedi tam anlamıyla bir gerçek kedi hareketi klavuzudur. Size yol gösterici niteliği de taşır. Yazarın da dediği gibi gerçek kediyi gördüğünüzde onu tanımıza yardımcı olur. Onun davranışlarını yadırgamamanız gerektiğini açıkça belirtmek için vardır.Sizinle tüm deneyimlerini paylaşır. Yani bir anlamda yaşanmış olaylardır. Kedilerle ilgili dikkat etmemiz gerekenleri sıralar. Öncelik tabi ki de isim verirken nelere dikkat etmemiz gerektiğidir. Samimidir. Daha ne olsun ki! Hem de kedimizin ismi konusunda bize önerilerde bulurken kedisinin ismi konusunda itirafta bulunacak kadar...
Gerçek kedi hareketi nedir, gerçek kedi nasıl tanınır, gerçek kedi ne yapar, ne yer, ne içer, nasıl davranır, olaylar karşısındaki tepkileri nelerdir... gibi uzayıp giden olayları bu kitapta okuyarak bir kedi ile evini paylaşmayı düşünenler fikir sahibi olurken, kedi ile yaşayanlar ise sürekli aaa evet evet hahaha hohoho şeklinde eğlenecektirler. Hoş eğer yooo bu kedi bunları yapmıyor derseniz ise yozlaşmış kedi ile yaşıyorsunuz demektir.
Tam anlamıyla bir kediler ve onlarla yaşama klavuzu! Dikkaet edilmesi gereken konular, bilinmesi gereken konular, yapılmaması gerekenler, yapılması gerekenler ve tabiki de her gerçek kedinin kendine has olan özellikleri... Yani her gerçek kedi için a durumu geçerli değildir :)
Bilinmesi gereken şudur: kedileri eğitemezsiniz! Ha onlar sizi kendilerine uydururlar -yani eğitirler o ayrı mesele :)Kedinizin çeşitli hastalıkları olacaktır. Ama gerçek kediler çoğunlukla doğal biçimde sağlıklı olma eğilimindedirler. Gerçek kedilere özel pek çok hastalık vardır: Huzursuz bacak sendromu, sinek kağıdı, oturup hafif hafif hıçkırma, çimen yeme, kamyonlar gibi...Haha bu en çok başıma gelendir. Mesela tam evden çıkarken kedilerden dişi olanın mutfağa doğru gittiğine eminken kapının oraya geldiğimde bir bakarım ki kedi kapının önünde bekleyip mırrr diyerek bana bakmaktadır. Yada odama girmelerini istemediğim bir anda kendimi hızlı sanıp odadan çıkarken seri bir şekilde kapıyı açıp hemen kapatırım. Kısa bir süre sonra erkek kedi oda kapısının önünde mırlamakta içeriden de mır sesi gelmektedir. Offf hangi ara sen odaya girdin ki orada cilveleşiyorsunuz?

"Artık bütün kediler Schrödinger kedisidir. Bunu anladığınız vakit, tüm bu kedi meselesini kavrarsınız."
Gerçek kediyi azarlamanız, suçlamanız, sesinizi yükseltmeniz, cezalandırmanız onun için bir şey ifade etmemektedir. Boşuna uğraşmayın. Ona karşı ne kadar yufka yürekli olduğunuzu bilir ve olay karşısında hep o şirin ifadeyi takınır.

Ve işte gerçek kediler hakkında bir çok gerçekler...Burada tüm kitabı anlatmadan kaçıp öğlen uykusuna yatıp miskinlik yapmakta olan Susam ve Lokumu rahatsız edip ters bakışları ve mırrrrlamaları sırasında onlara sevgi dağıtayım yufka yüreğimle...

Hiç yorum yok: